شاهچراغ از جاهای دیدنی شیراز و از معروف‌ترین جاذبه‌های مذهبی در ایران است. مسافران شیراز بدون رفتن به این سرای ملکوتی شهر را ترک نمی‌کنند و چند ساعتی را غرق در آرامش این بارگاه می‌شوند. شاهچراغ به مقبره برادران امام هشتم شیعیان، رضا(ع) است و این خود دلیلی برای ارزش بالای این زیارتگاه در بین مردم شیراز و مسافران شهر است.

آرامگاه اصلی شاهچراغ مقبره «احمدبن‌موسی» پسر بزرگ امام هفتم است و در ضلع شمال شرقی آن برادر کوچک‌تر این حضرت آرمیده است. در شاهچراغ معماری اصیل ایرانی و اسلامی را مشاهده خواهید کرد و از ظرافت هنر کاشی‌کاری و آینه‌کاری در این بنا لذت خواهید برد.

گنبد شاهچراغ شما را محو زیبایی خود خواهد کرد و از تماشای رنگ‌ولعاب کاشی‌های آبی، فیروزه‌ای، لاجوردی، مشکی، سفید، زرد و طلایی در آن سیر نخواهید شد. دو گلدسته بلندقامت، زیبایی این گنبد را کامل کرده‌ است.

به‌محض ورود به داخل حرم، متوجه ظرافت هنر آینه‌کاری و انعکاس چشمگیر نور در این فضای روحانی خواهید شد. استفاده از شیشه‌های رنگی، این جاذبه را بیش از حد تماشایی کرده است و همچنین هنر کاشی‌کاری نیز به درون حرم رنگ‌ولعاب زیبایی بخشیده است. در اطراف کاشی‌ها و آینه‌ها می‌توانید جملاتی را به زبان عربی و فارسی ببینید که به زیبایی مجموعه افزوده‌ است. ضریح مقدس در زیر گنبد، با بدنه‌ای از نقره قرار گرفته است و در میان بازی نور و آینه‌های سقف و دیوار حرم، مثل الماس می‌درخشد.

آدرس: خیابان لطفعلی‌خان زند، بلوار دستغیب، خیابان ۹ دی

ساعت بازدید: ۲۴ ساعت شبانه‌روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *